OPİLAVCI, ADAYLARINDA ARANILAN ÖZELLİKLER

Franchising

          OPİLAVCI markası Goo smart yatırım pazarlama aş bünyesine alınmış   Türkiye,nin  franchise markasıdır. franchising  yöntemi ile   lisans vermektedir. Restoranların işletmeciliği için verilen lisans (franchise) lar ile tüm Türkiye,ye yayılacak olan markamızı Alan kişi sahip olduğu restoranda ve ilgili marka altında ticari faaliyet göstermeye hak kazanmaktadır.

Franchisee Adaylarında Aranan Özellikler:

                      Opilavcı  girişimci bir ruha ve başarma hırsına sahip, başarılı bir iş geçmişi ve yönetim tecrübesi olan , yatırımın gerektirdiği finansal kaynaklara sahip olabilen işletmeci franchise adaylarını   tercih etmektedir.    Girişimcilerini kosgeb desteklerinden de faydalnmasını sağlayan  opilavcı  bayan girişimcilere de ayrıca önem vererek desteklemektedir.

Destek Hizmetleri:

               franchiselarımız  işletme yerlerinin bulunmasından kurulmasına kadar , restoranın açılışından satış verimliliğinin arttırılmasına personel eğitimine kadar , operasyonel kampanyalar düzenleme temizlik hijyen ve kıyafete kadar  yoğun destek hizmetleri verilmektedir.

o pilavcı  Yatırım Şartları:

Yatırım bedeli, uygulamaya, yere ve  iş modeline göre  m2 ye göre değişmekte olup 40 m2 lik bir restorantın maximum   yatırım bedeli   standart dört dörtlük bir işletme isteniyor ise  115 000 tl iken  kişinin büt cesine göre  30000 tlye kadarda da şekillendirebilinmektedir.

          Opilavcı  franchise’lare verdiği restoran işletmeciliği süresi 5 yıldır . Verilen lisans sayesinde, lisans alan kişi sahip olduğu restoranda ve ilgili marka altında ticari faaliyet göstermeye hak kazanmaktadır. ve bu sebeple N  royalty  sabit 690 tl alınmaktadır.

Yer Seçimi:

                 Yaya ve araç trafiğinin yoğun olduğu bölgeler, alışveriş merkezleri, sinema, okul, dershane yakınları, fast food işletmeciliğine uygun ana arterler restoran açılacak mekânda aranan özellikler arasındadır. Restoran açılacak lokasyon  O pilavcı  yetkilileri tarafından onaylanır ve kiralaması yaptırılır.

Fiziksel Özellikler:

İş yeri giriş katında olmalıdır. Giriş katı minimum 40 m2, toplam kapalı alan ise minimum 30m2 olmalıdır. Ön cephe genişliği; minimum 5 m, olmalıdır.      

Sorularınız:

Detaylı bilgi için (0532) 6642076  numaralı telefondan ve info@opilavci.com adresinden cevap bulabilirsiniz

Saygılarımızla, 
O PİLAVCI